Štábní kapitán konceptní služby

Vycházkový stejnokroj byl šit z hladkého gabardénu podle důstojnického střihu. Sako mělo dvě našité boční kapsy a dvě našité náprsní kapsy s příklopkami zapínanými vždy jedním malým zlatým stejnokrojovým knoflíkem pro služby (bez mečů). Sako se zapínalo na 7 velkých zlatých stejokrojových knoflíků a u krku na dva háčky. Na přeloženém vyztuženém límci byly výložky v barvě zbraně a límcové označení bylo shodné se zbraní, ke které služba náležela, tj v našem případě hlava psa na výložkách a na límci číslo 5 v oválu (Hraničářský prapor 5). Nárameníky jsou obšity 5 mm lemem v barvě zbraně.

K vycházkovému stejnokroji se nosí dlouhé rovné kalhoty s 30 mm širokým lampasem v barvě zbraně. Lampasy nosí pouze pěchota.
Čepice – brigadýrka je s textilním štítkem a mezi okolek a spodní stranu dýnka je všit lem v barvě zbraně . Podbradník je splétaný, dracounový, ve zlaté barvě, ukončený na každé straně jedním malým zlatým stejnokrojovým knoflíkem pro služby. Rovněž odznak na středu čepice je zlatý, bez mečů.
Slavnostní pás je zelené barvy, protkaný zlatou nití a je opatřen dvoukřídlou mosaznou, zlacenou, leštěnou sponou s malým státním znakem. Na vycházku jsou dále nošeny černé šněrovací kotníkové boty bez výrazných ozdob a důležitou součástí vycházkového stejnokroje jsou i hnědé až černé kožené rukavice.
Na vycházkovém pásu je vlevo na vnitřní straně umístěno očko, ke kterému je připnut řemínek pro zavěšení šavle, protkaný zlatou nití a leštěným mosazným, zlaceným kováním. K řemínku je připnuta šavle vz. 24, na které má důstojník uvázáno zlaté portepe. Koš šavle je zdoben lipovými ratolestmi a to i na třech úponkách. Uprostřed záštitného oblouku je malý státní znak. Šavle je nošena v ruce a odkládá se i s řemínkem při sportu, sportovních vyjížďkách na koni, v dopravních prostředcích a v místnostech všech druhů, při reprezentačních příležitostech po skončení oficiální části reprezentačního úkonu (po představení, při recepcích, slavnostních akademiích, divadelních představeních, hostinách plesech apod.).

Z boku čepice je na každé straně umístěno hodnostní označení. Při pohledu zezadu je vidět, že sako má dělená záda. Dole, na zadní straně rukávů jsou našity dva malé zlaté stejnokrojové knoflíky pro služby.
Ke služebnímu stejnokroji se nosí kalhoty do bot tzv. rajtky a vysoké, černé, jezdecké boty, takzvané holínky. Sako je obepnuto koženým služebním opaskem – dohodou, zapínaným dvoutrnnou mosaznou přezkou a podšitým červenou plstí. K dohodě je připnut služební  závěsník se šavlí vz. 24 se zlatým třapcem.

Pár slov o konceptní službě
Konceptní služba vznikla 1.6.1920 vyčleněním ze zvláštní služby na základě výnosu MNO č.j. 203.389-9.odděl.1920. Příslušníci služby působili v rámci vojenských úřadů a vojskových těles, kde vykonávali administrativní, převážně kancelářskou práci. Do roku 1930 nosili na límcích výložky popelavě šedé barvy s trávově zeleným lemem a od roku 1930 pak nosili výložky v barvě příslušné zbraně pro kterou služba pracovala doplněné okrovým lemem. 

Autor: L. Vlk