Granátník

Je ustrojen do polního stejnokroje, a to polní čepice vz. 30, blůzy vz. 30, kalhot vz. 21, ovinovaček a střevíců vz.28. Pod stejnokrojem má oblečenu košili a spodky staršího vzoru a kolem krku ovinut nákrčník vz.37.

 

Granátník má být vyzbrojen kombinovanou karabinou Mannlicher vz. 95 a prozatímním cvičným granátometem. Do roku 1938 však ostrý granátomet zaveden nebyl a pušky vz. 95 byly z výzbroje vyřazeny. Granátníci tedy byli ,,odsouzeni“ granáty pouze vrhat.

V našem případě je granátník vyzbrojen puškou vz. 24 a 6 až 9 ručními granáty.

 

 

 

Pochodová ústroj

 

Při pochodu je ustrojen do opasku pro pěší, na pravé straně má zavěšenu dvojsumku, nalevo od přezky je zavěšena sumka na granáty vz. 26 a za ní se nachází bodák vz. 24.

Pod opaskem má na levé straně zavěšenu přes pravé rameno plněnou mošnu.

Na zádech má zavěšenu plněnou torbu a brašnu vz. 27, ktará je dle předpisu spojena s opaskem.

Přez torbu má svinut plášť, pod kterým je na levé straně připevněna polní lopatka s řemením.

Z důvodu úlevy při pochodu má přilbu vz. 32 připevněnu řemenem k torbě a pod ní je připnuta jídelní miska. Pod chlopní torby je uložena brašna na granáty.

Plynová maska vz. 35 je zavěšena v brašně přes pravé rameno na levém boku a zavěšuje se jako poslední přes řemení torby, aby mohla být v případě nutnosti co nejrychleji použita.

 

 

 

Válečná ústroj

 

Za boje tak jako při pochodu je ustrojen do opasku, na němž jsou výstrojní součásti rozmístěny stejně, a vlevo za bodákem je zavěšena polní lopatka s řemením.

Na zádech, respektive opasku má zavěšenu brašnu vz. 27 s řemením a na levém boku je stejně jako za pochodu zavěšena pod opaskem plněná mošna a přes opasek a řemení plynová maska vz. 35 .

Z torby byla sejmuta přilba, již má nasazenu na hlavě, a byla vyjmuta brašna na granáty, která byla zavěšena přes pravé rameno pod levou paží a umístěna na hrudi. Do brašny bylo vloženo 3 až 6 ručních granátů.

 

 

 

Výstrojní předpis pro granátníka

 

 

Vytvořil Jan Kara.