Četník ve službě

Četník je při výkonu obchůzkové služby v terénu oděný do blůzy, jezdeckých kalhot, na hlavě má služební přilbu. Obuv je tvořena kotníkovými střevíci. Na holeních se nosí kožené kamaše pro ochranu holení a lýtek. Kromě zařadění v oddílu je možné použít případně soukromě pořízené jezdecké vysoké boty či vysoké šněrovací boty (tzv. kanadky). Na rukou jsou kožené či pletené rukavice šedé barvy.

Výstroj je tvořena koženým opaskem s ramenním páskem (tzv. dohodou), na kterém je vlevo na kovových háčcích zavěšena služební šavle vz. 29 a bodák k pušce v koženém dvojitém řemínkovém závěsníku. Na opasku jsou vpředu po obou stranách přezky navlečené dvě samostatné sumky na munici. Palebný průměr do služby je tvořen 30 náboji. Na pravém rameni je šikmo přes tělo zavěšená služební kožená brašna s pátracími pomůckami, poutacími řetízky, služební legitimací, mapou, obvazem a další výbavou.

Na pravém rameni se na řemeni nosí zavěšená služební zbraň - puška (karabina) vz. 33 případně vz. 1895 Mannlicher, s nasazeným bodákem.

Při službě na železnici, nádražích, v lázních či při zajišťování kulturních akcí lze nahradit karabinu pistolí v koženém pouzdru na opasku. Rovněž je možné v uvedených případech použít místo jezdeckých kalhot a kamaší nebo vysokých bot dlouhé rovné kalhoty v barvě stejnokroje.

Výzbroj a výstroj četníka zařazeného do Četnické pátrací stanice je uzpůsobena odlišné náplni služby. Na místo karabiny a šavle je použita pistole vz. 24, bodák jako poboční zbraň zůstává zachován. Místo služební přilby je možné alternativně použít čepici se štítkem (tzv. brigadýrka).

V chladném počasí je četník oděn do pláště. Tolerovány jsou i soukromé zimní doplňky jako šály či chránítka uší. Velmi oblíbená je soukromě pořizovaná zimní blůza, která je kratší než plášť a je vybavena kožešinovým hřejivým límcem.

Hodnostní označení prošlo na podzim roku 1937 zásadní změnou. Dosavadní kovové pásky (tzv. rakvičky) byly nahrazeny trojcípými hvězdami pro sbor strážmistrů barvy stříbrné a pro důstojníky ve zlaté barvě. Tyto byly umístěné na ramenních páskách (náramenících) na blůze i plášti. Na límcích obou oděvních svršků se na obou stranách nacházely kovové štítky s číslicí, dle působiště četníka v rámci Zemského četnického velitelství (1 – ZČV Praha/Čechy, 2 – ZČV Brno/Morava a Slezsko, 3 – ZČV Bratislava/Slovensko, 4 – ZČV Užhorod/Podkarpatská Rus). Hodnostní označení bylo taktéž umístěné na obou stranách čepice a na jedné straně čapky vlevo za státním znakem.  

 

Autor: Jakub Urban