Šaty do zaměstnání a pro domáctnost

 

Pracovní šaty a šaty do domácnosti

Jednoduché šaty

Nejpraktičtějším oděvem pro domácnost byly tzv. jednoduché šaty. Byly ušity z pracích látek a doplněny o zástěru. Byly jednoduchého střihu, často propínací po celé délce a to v přední části. Délka byla těsně pod kolena. Jak už název napovídá, vyznačovaly se jednoduchým, praktický střihem, bez okázalých zdobných prvků. Jako materiál se používalo plátno, kreton, popelín. Základ většinou jednobarevný, na manžety, límce, pásky či lemy kapes se používala vzorovaná látka ze stejného materiálu.

Jednoduché šaty.

 

Šaty pro práci na zahradě

 

Zahradní šaty se hodily pro práci na zahradě či na weekend. Často se upravovaly i jako šaty s kalhotovou sukní. Velmi oblíbený byl i kalhotový úbor se šlemi, do kterého se nosila halenka. Látka, ze které byla ušita halenka, byla použita i na lemy kapes zahradních šatů.

Šaty na zahradu.

 

Zástěry

Zástěry si přinášela nevěsta s sebou ve výbavě. Byly intimní záležitostí domova, kterou nosila žena doma. Šily se ze sefíru či potištěného plátna. Byla ideálním kusem oděvu, který se dal přešít ze starých šatů, zbytků látek či povlečení. Proto kanafas patřil k nejčastějším materiálům. Moderní byl střih s vybíhající špičkou na předním dílu. Tradiční bílá zástěra přetrvávala pro práci v kuchyni, ale na úklid a drobné domácí práce se lépe hodily barevné prací zástěry zakrývající větší část šatů. Na praní v neckách se pak používala zástěra gumová. Zapíníní na knoflíčky v pase už nebylo moderní, vystřídalo je vázání na stuhy a mašle. Samozřejmostí byly praktické kapsy.

Specifická byla tzv. ošetřovatelská zástěra, kterou používaly maminky kojenců. Byla bílá a oboustranná, takže měla kapsy i na rubové straně.

Zástěry patřily k běžnému domácímu a pracovnímu oděvu žen v domácnosti a dívek. I do školy se nosily zástěrky, často černé klokotové.

Zástěry.

 

Šaty pro budoucí maminky

Těhotenské šaty se v podstatě nelišily od vycházkových šatů. Rozdíl byl jen ve způsobu zpracování v přední části. V té byly šaty nařaseny sámky a záhyby, které se daly s rostoucím bříškem popouštět a tím se šaty rozšiřovaly dle potřeby nositelky. Doplňky se nosily jako ke klasickým vycházkovým šatům.

Šaty pro budoucí maminky.

Oděv do zaměstnání

Pracovní oděv

 

Látky pro pracovní oděv byly za války bodově zvýhodněny. V lístkovém systému byly obleky do zaměstnání vedeny zvlášť.

Pokud zaměstnání ženy přímo nevyžadovalo stejnokroj, přizpůsobovaly ženy práci svůj stávající oděv. V továrnách při pásové výrobe, kam byly nasazovány místo mužů, oblékaly mužský oděv. tj. pracovní kalhotovou kombinézu. Kalhoty byly stejně široké jako ty pánské, beztvaré a nepadnoucí. Neměly nic společného s kalhotymi pro sport a pobyt v přírodě.

V textilních továrnách nosily ženy běžné šaty či košilovou halenku se sukní, přes které přetáhly zástěry.

V potravinářském průmyslu nosily dělnice bílé pláště.

Pokud musel pracovní oděv sloužit i jako oděv vycházkový a to u takových zaměstnání, která byla spojená se stykem s veřejností, blížil se pracovní oděv tomu běžnému.

Dívky a ženy z měst, které byly přikázané v době žní na zemědělské práce, se měly řídit kodexem venkovského oděvu a chování. To byly kretonové, široké šaty, šátek na hlavu a dřeváky na nohy. Přes šaty mohly navrch nosit zástěru.

Práce při žních.

 

Vlasy si ženy chránil dle typu zaměstnání. V továrnách většinou šátky, v obchodech či cukrárnách se do vlasů dávaly čelenky, které vedle praktického účelu plnily i účel dekorativní.

 

Stejnokroje

 

Stejnokroje se objevují u průvodčích v tramvajích. Ve stejné době nastupují ženy do profese listonošek, vzápětí se objevují i jako průvodčí ve vlacích. Stejnokroj sestává ze sukně či kalhot, košilové halenay, saka a pláště. Pokrývkou hlavy byla lodička.

Další profesí, kde se uplatňuje stejnokroj, je zdravotnice. Uniforma byla tradiční. Modré šaty s bílým límečkem a dlouhým rukávem, bílá zástěra s laclem a šlemi překříženými na zádech, s kolovou sukní a bílým čepečkem.

Prodavačky neměly jednotné stejnokroje, ale nosily pláště, které se daly zakoupit v konfekci. Pláště byly buď propínací nebo zavinovací. Mohly být s límečkem nebo upnuté ke krku. Ve velkých obchodních domech, jako např. BAŤA nosily prodavačky bílé dvouřadé plášťové šaty s páskem a krátkými rukávy. 

Zdravotnice při práci s novorozeňaty. 

 

 

Autor: Markéta Drahokoupilová